Genel

40 M²’LİK EV, 74 M²’YE NASIL ÇIKAR?

40-m%c2%b2lik-ev-74-m%c2%b2ye-nasil-cikar

Küçük evler daha sıcak ve daha kompakt alanlar sunmasına rağmen, çoğu zaman kullanışa göre alan darlığından şikâyet edilir. Ama artık mimari ve tasarım, teknolojik gelişimin nimetlerinden faydalanılıyor. Küçük evlerde alan darlığını sona erdirecek birçok özel tasarım yöntemi var.

“Häfele Concept Project” adı altında sunulan çılgın tasarımlar artık Türkiye’de de uygulanıyor. Dünyaca ünlü Alman tasarım firması Häfele tarafından hayata geçirilen proje ile birlikte stüdyo dairelere uygulanan tasarımlar sayesinde mutfak, oturma odası ve yatak odası, kullanım bazında genişletilebiliyor.

Tek Hareketle Genişleyen Alanlar

Tek bir tuşa basıyorsunuz ve dar alanından şikayetçi olduğunuz mutfağınızı hem yemek yapıp hem de yemeğinizi yediğiniz bir alana dönüştürüyorsunuz. Yine tek bir tuşla oturma odanız yatak odanız olabiliyor. Bu sayede 40 m² civarında olan eviniz 70 m²’lik bir alana eşdeğer hale geliyor.

Häfele Evleri

Örnekteki tasarım harikası evde mutfak kapalıyken ve daha sonra açıkken hem alanın genişlediği hem de mutfağın daha kullanışlı hale geldiği görülebilir.

Salondaki kapalı alana bakın. Dilerseniz parça parça kullanabilir veya tüm alanı açabilirsiniz. Mutfakta yemek pişirme alanı, tezgâh, mutfak masası, oturma grubu ve hatta televizyon ünitesi bir arada duruyor. Tek bir oda görünümünde olan bu alan bir anda mutfağın ve salonun uyum içerisinde olduğu bir alana dönüşüyor.

Dar mutfaklar veya Amerikan tipi mutfaklar için tasarlanan mutfak tezgâhları kapalı durumdayken hiç yer kaplamıyor, açılınca kullanım alanını oldukça genişletiyor. İşiniz bittikten sonra kapatıp yeniden alan kazanabilmeniz mümkün.

0 Comments
Share

aysefugenarda

Reply your comment:

Your email address will not be published. Required fields are marked *