Gayrimenkul

FRANSA’DA EV KİRALAMAK KOLAY MIDIR?

fransada-ev-kiralamak-kolay-midir

Ülkemizde ev kiralamak oldukça kolayken, yabancı bir ülkede, örneğin Fransa’da ev kiralamanın belli koşulları vardır. Fransa’da ev kiralamak bir gayrimenkul firması aracılığı ile olabileceği gibi, doğrudan ev sahibinden de yapılabilir.

Neler Gerekir?

Fransa’da ev kiralamak isteyen birisi için dosya hazırlanması gerekir. Bu dosyanın amacı kiralayan kişinin bilgilerini elde etmektir. Dosyada kiracının adı, soyadı, doğum tarihi, yeri, nereli olduğu, pasaport bilgileri ve vize durumu yer alır. Dosyada ayrıca banka bilgilerinin de yer alması gerekmektedir. Kiracının Fransa’da bir banka hesabı olması şarttır. Bu bankada hesabı olduğuna dair dilekçe yazılması gerekir. Dosyaya kiracının Fransa’ya geliş amacı da eklenir. Öğrenci ise okul bilgileri, çalışansa hangi işi yaptığı ve iş yerinden dilekçe istenir.

Fransa’da Ev Kiralanırken Kefil İstenir Mi?

Çoğu durumda Fransa’daki ev sahipleri kiracının ekonomik durumuna göre kefil isteyebilir. Özellikle öğrenciler ve gelir düzeyi düşük olan kişiler için bu durum geçerlidir. Ev sahibinin isteyeceği kefil Fransa’da yaşayan biri olur ve bu kişinin gelirinin ev kirasının en az 3 katı olması gerekir. Kefil tüzel kişi de olabilir. Yine bazı durumlarda ev sahibi 1 yıllık kiranın bankada bloke olmasını da talep edebilir. Yine Fransa’da da depozito geçerlidir. Ev sahipleri 2 aylık kira bedelini çıkış yapılırken iade edilmek üzere isteyebilir.

0 Comments
Share
Etiketler:

aysefugenarda

Reply your comment:

Your email address will not be published. Required fields are marked *