Gayrimenkul

İNGİLTERE’DE EV KİRALAMAK

ingilterede-ev-kiralamak

İngiltere’de kalmak isteyenler için bir ev veya oda kiralamak en önemli iştir. Bekar olarak gelecekler ve üniversite okuyacaklar için üniversitelerin konaklama imkanlarının kullanılması gerekir. İngiltere’deki üniversiteler hem kampüste hem de şehir içerisinde konaklama imkanı sunar. Bu tip konaklama yerleri genellikle sınırlı sayıda olduğu için önceden başvuru yapmak önemlidir. İngilizce öğrenmek için gidenlerin kampüs içerisinde konaklamaları dil gelişimi açısından tavsiye edilir.

Oda Kiralamak veya Aile Yanında Kalmak

İngiltere’de bir oda kiralamak için; spareroom.co.uk, gumtree.com ve uk.easyroommate.com gibi önde gelen kiralama sitelerine bakmak gerekir. Bu tip oda kiralamalarında önce belli bir süre kira ve depozito talep edilir. Burada dikkat edilecek şey tüm fiyatlara faturaların dahil edilip edilmediğidir.

Son dönemlerde popüler olan airbnb.co.uk sitesinden birkaç hafta kalacak yer bulup uzun süreli oda kiralamak için araştırma yapılabilir. Yine yalnızca sitelerden araştırma yapmak yerine gidip görmek çok önemlidir. Çünkü fotoğraflar odaları daha büyük gösterebiliyor.

Evin/Odanın Konumu

İngiltere ulaşım konusunda birçok ülkeye göre daha pahalıdır. Bu nedenle mutlaka evin konumu hesaba katılmalıdır. Çevreyi iyi tanımak da önemlidir.

İngiltere’de Ailecek Kalmak

İngiltere’ye bekar veya öğrenci olarak gelmek ile ailecek gelmek arasında farklılıklar vardır. Eğer üniversite için gelindiyse, üniversitelerin aileler için ayırdığı konaklama imkanlarından yararlanılabilir. Bu tip yerler genel olarak 1 çocuklu ailelere tahsis edilir. Fiyatları genel piyasadan çok farklı değildir. Bu seçenek karı-koca gelenler için veya çocuğu okula gitmeyecekler için idealdir.

Ailecek gelip bir ev kiralamak isteyenler için belli başlı hususları göz önünde bulundurmak gerekir. İngiltere’de iki tip ev vardır. Bunlardan ilki “Flat / Apartments” olarak bilinen apartman daireleridir. Ancak zaman zaman müstakil evlerin bir katı da flat olarak kiralanır ki, bu durum aslında bir kandırmacadır. Çünkü apartman dairelerinin ısınma giderleri daha azdır ve müstakillere göre daha ucuzdur. Yine tip daireleri eşyalı olarak bulmak daha kolaydır.

İngiltere’deki ikinci tip ev ise “house” olarak bilinen bahçeli müstakil evlerdir. Tamamen müstakil olan Detached House, bir tarafı bitişik bir tarafı boş olan Semi-Detached, iki tarafı da bitişik olan Terraced House ve Maisonette denilen ve kendi özel bahçesi olmayıp dışarıdan ayrı bağımsız girişi olan flat ve house karışımı evler bulunur. İngiltere’de eşyalı ev tutmak için furnished house ya da flat şeklinde ev bakmak gerekir. Evler eşyasız olarak kiralansa da İngiltere’de çoğu evde beyaz eşya bulunur. Çocuklu ailelerin rahat etmeleri için eşyalı ve bahçeli, bağımsız evleri tutmaları tavsiye edilir.

0 Comments
Share
Etiketler:

aysefugenarda

Reply your comment:

Your email address will not be published. Required fields are marked *