Dekorasyon

YORGUNLUĞA SEBEP OLAN EŞYALAR

yorgunluga-sebep-olan-esyalar

Evler herkes için birer dinlenme; huzur bulma ve rahatlama alanlarıdır. Evde kullanılan her eşyanın yaşayanlar üzerinde etkileri vardır. Bu açıdan bakıldığında, evdeki bazı eşyaların, alışkanlıkların ve dekorasyon tarzının yorgunluğa sebep olabileceği de gayet olasıdır.

Dağınık ev Yorgunluk Yaratır

Yapılan araştırmalara göre, ev dağınıklığının yorgunluk üzerinde direkt etkisi bulunuyor. Ortamın dağınıklığı enerji akışını değiştirdiği ve aynı zamanda beyni görsel olarak sürekli aktif tuttuğu için bir süre sonra hem yorgunluk hem de stres yaratabiliyor.

Yatak Odasının Rengi

En sakin renk ne diye sorsalar, birçok kişi mavi cevabını muhtemelen verirdi. Travelodge’nin yaklaşık 2000 ev üzerinde yaptığı renk araştırmasına göre, özellikle yatak odasında kullanılan mavi renk kalp atışlarını yavaşlatıyor ve kan basıncını düşürüyor. İşte yorgunluğun ayak sesleri…

Cep Telefonundan Uzaklaşın

Yıllardır uzmanların sürekli üzerinde durduğu bir diğer konu ise cep telefonu. Sürekli bir dalga alış-verişi içerisinde olan bu aletler gün içerisindeki yorgunluğun ana kaynaklarından sayılıyor. Cep telefonlarının, yaşam için gerekli olan kesintisiz uykuyu bölmesi de bir başka problem…

Televizyon

Her evde yer alan, hatta artık her odada bulunan televizyonlardan yayılan mavi dalga boyuna sahip ışınlar, beyindeki melatonin salgılanan noktaları baskılayarak uyku düzensizliklerine neden oluyor. Sabah uykudan yorgun kalkıyor olmanızın nedeni televizyon olabilir.

Lavanta Gerçeği

Lavantanın huzur verdiği, uyurken yastığın altına bir kese içerisinde konulduğunda derin uykuya sebep olduğu ile ilgili birçok bilgi var. Bu bilgi hem doğru hem eksik. Evet, lavanta rahatlamayı sağlıyor ama aynı zamanda da güne yorgun başlamaya sebep oluyor.

Işığın Önemi

Yoğun çalışma hayatı içerisinde çoğu zaman gün ışığına hasret kalıyorsanız, yorgunluğunuzun ve stresininiz kaynağı bu olabilir. Bir araştırmaya göre gün içerisinde bol gün ışığı alan kişilerin uykuları daha kesintisiz ve daha sağlıklı oluyor.

Uyku Düşmanı Kahve

 Kahve nasıl yorgunluğa sebep olur demeyin… İçeriğindeki kafein ilk anda enerjinizi artırıyor olsa da gün içerisinde etkisi geçtiğinde, yorgunluğun artmasına neden oluyor. Bir anlamda ya çok uyarılmaktan uyuyamıyor ya da yorgunluktan dolayı sağlıklı bir uyku alamıyorsunuz.

0 Comments
Share
Etiketler:

aysefugenarda

Reply your comment:

Your email address will not be published. Required fields are marked *