Mimari

MUSSOLİNİ’NİN LÜKS EV TUTKUSU

mussolininin-luks-ev-tutkusu

İkinci Dünya Savaşı’nda Hitler ile birlikte hareket ederek İtalya’yı Almanya’nın bir müttefiki haline getiren Benito Mussolini, tarihte birçok farklı özelliği ile anılır ama birçok kişi onun güzel ve lüks evlere olan tutkusunu bilmez. Mussolini’nin yalnızca İtalya sınırları içerisinde değil, hemen hemen dünyanın her bölgesinde birçok lüks evi bulunuyordu. Bu lüks evler arasında Mussolini’nin gözdelerinden biri de Yunanistan’da yer alan bu saraydı. İtalyan diktatör için özel olarak inşa ettirilen bu gösterişli saray yalnızca yazlık olarak kullanıyordu. Daha sonra askeri birliklerin kontrolüne verildi. Sonra da Yunanistan hazinesine geçti.

Yunanistan’a Kalan Kötü Anılar

İtalya’nın Yunanistan’ı işgal etmesiyle birlikte, birçok Yunan’ın evinden olmasına ve birçoğunun da ölmesine neden olan Mussolini’nin hatırası denilebilecek bu saray Yunan hükümeti tarafından satılmaya karar veriliyor. Antika bir otel haline getirilebilecek olan sarayın dezavantajı olarak görülen bu kötü geçmiş, bir anda avantaja dönüşebilir.

Mussolini öldükten sonra Yunanistan devletine geçen saray, orijinal alp stilinde inşa edilmiş ve bu orijinalliğin bozulmaması için günümüze kadar tek bir çivi çakılmamış ve hiç bakım yapılmamış. Sarayın satışı ile birlikte alıcıyı ciddi bir restorasyon işinin beklediği kolayca anlaşılabilir. Hatta bu restorasyon sırasında sarayın bugüne kalan kötü anılarının izleri de silinebilir.

Mussolini’nin Evi Satılıyor

760 metrekarelik bir bina alanına sahip olan sarayda, görkemli bir bahçe de bulunuyor. Bu kısım Mussolini’nin hem eğlenmesi hem de dinlenebilmesi için tasarlanmış. Günümüzde bu bahçe tamamen bakımsız durumda ve nadasa bırakılmış bir şekilde duruyor.

Bu tarihi saray için Yunan hükümetinin istediği fiyat ise 24.4 milyon euro. Restorasyonun ne kadar tutacağı ise bilinmiyor.

0 Comments
Share
Etiketler:

aysefugenarda

Reply your comment:

Your email address will not be published. Required fields are marked *