Dekorasyon

ÇERÇEVE ASMAK BİR SANATTIR

cerceve-asmak-bir-sanattir

Fotoğrafları, resimleri ve sanat eserlerini koruyan çerçeveler duvarları süsleyen önemli aksesuarlardır. Bir çerçeveyi yanlış şekilde, mekana uygun olmayan şekilde asmak bir anda duvarların üzerindeki cazibeyi bile azaltabilir. 

Grup Çerçeveler

 

Duvardaki çerçevelerden bir grup yaratmak genellikle akıllı bir hareket olarak görülür ve bu, duvarı daha çekici kılar. Çerçevelerinizi duvara asıp bir hata yapmamak için ilk önce yerde gruplayabilir ve hangilerinin yan yana geleceğine karar verebilirsiniz. Böylece hareket ettirmek daha kolay olacaktır. Dilediğiniz şekli verdikten sonra özenli bir şekilde duvara asabilirsiniz.

Çerçevelerle Asimetri Yakalayın

Birbirinden farklı çerçeveleri simetrik dizmeye çalışırsanız ortaya uyumlu bir görünümün çıkmadığını görürsünüz. Sanat galerilerini has olan simetrik dizilim evinize uygun değildir. Evde bu tarz çerçeveleri mutlaka asimetrik şekilde dizerek bir denge yaratın.

Yaşanmışlık Hissi

 Bazı resimleri duvara asarak, bazılarını da duvara dayayarak mekanda bir yaşanmışlık hissi yaratabilirsiniz. Tabi bunun için alanınızın buna izin veriyor olması gerekir.

Duvar-Ev Uyumu

Çerçevelerinizin en iyi etkiyi göstermesini istiyorsanız, çevredeki objelerin de renk ve form özelliklerini dikkate almalısınız. Hatta duvarda farklı çerçeve ve eserleri özel bir kurguyla bir araya getirebilirsiniz.

Dinamik Anılar

Değerli anılarımızı fotoğraf kareleri ile taçlandırıyoruz. Bu tip fotoğraflar mekana kişisellik katmada çok etkilidir. Özellikle siyah beyaz fotoğraflardan oluşan bir tip kişisel fotoğrafınızı farklı çerçevelerle dengeli bir şekilde duvara asabilirsiniz. 

Kontrast Yakalayın

Fotoğraf çerçeveleri başka objelerle harika bir şekilde kombinlenerek kontrast oluşturulabilir. Bunun için yalın ve minimal bir dekorasyon tarzı seçilmelidir. Sanat objeleri, antika eserler veya kabartmalı objeler kullanılabilir.

Çerçevede Cam Seçimi

Çerçeve camı seçerken düşülen bir hata da camı mat seçmemektir. Mat seçilmeyen cam, dışarıdan gelen ışığı yansıtarak fotoğrafın net gözükmemesine yol açar. Mat seçilen cam ve paspartu kullanımı sayesinde karşıdan bakanın daha iyi odaklanmasını sağlayacaktır.

0 Comments
Share
Etiketler:

aysefugenarda

Reply your comment:

Your email address will not be published. Required fields are marked *