Tasarım

BİR DAHİ İSTANBUL’DA: LEONARDO DA VİNCİ

bir-dahi-istanbulda-leonardo-da-vinci

Leonardo Da Vinci hem bir sanatçı hem de bir mucit olarak tarihe damgasını vurmuş kişiler arasındadır. Yaşadığı dönemde çağın çok ötesinde icatlarla günümüze de ışık olabilecek birçok işe imza atan Leonardo Da Vinci’nin hayatı her dönemde incelenmiştir. Bu önemli kişiliğin hayatını ve işlerini anlatan en önemli sergilerden biri olan, hatta en kapsamlı sergi olarak kabul edilen “Bir Dahi İstanbul’da” sergisi aralık ayında başlıyor.

Bir Dahinin Hayatını Keşfetmeye Hazır Mısınız?

Belçika ve Lüksemburg’ta mühendisler, tasarımcılar, tarihçiler ve zanaatkarlar tarafından oluşturulan 22 kişilik ekibin 10 yıl boyunca çalışmasıyla ortaya çıkan sergi için öncesinde Leonardo Da Vinci’ye ait 6000’e yakın icat ve eskiz incelenmiş. Bu çalışmalardan sonra orijinal işlerden esinlenen ekip, toplam 100 replika ve 100’e yakın el yazması, tablo ve çizimleri sergiye eklemiş.

Leonardo Da Vinci’yi Anlatan En Kapsamlı Sergi

Da Vinci’nin tasarladığı makinaların replikaları tamamen orijinallerine bağlı kalınarak ahşap ve metalden yapılmış durumda. Tasarım ekibi dönemin şartlarına uygun olması açısında sanayi tipi birleştiricileri hiçbir şekilde kullanmamış. Yani makineleri birleştirmek için tek bir vida dahi kullanılmamış. Replikaların orijinal boyutlarına sadık kalınmak istense de işler genel olarak 60 cm ile 5 metre arasında değişiyor.

Sergide belki de en dikkat çekici işlerden biri 7 metrelik Haliç Köprüsü replikası. Dünyanın en büyük ve en güzel köprüsünü inşa etmek isteyen Da Vinci, Osmanlı Hükümdarı Sultan 2.Beyazıt’a bir mektup yazar ve bu isteğini dile getirir. Ama maalesef bu isteği bir türlü hayata geçmez. Bu olaydan 500 yıl sonra Norveç’te bir üst geçit olarak yapılır.

Bir dâhinin dünyasını anlatan, Leonardo Da Vinci’nin replikaları, eskizleri, el yazmaları, tabloları ve çizimlerinin olduğu “Bir Dahi İstanbul’da Sergisi” 14 Aralık’tan itibaren 7 Nisan 2018’e kadar UNIQ Müze’de görülebilir.

0 Comments
Share
Etiketler:

aysefugenarda

Reply your comment:

Your email address will not be published. Required fields are marked *