Tasarım

ABU DHABI ŞEYHİNİN SANAT AŞKI

abu-dhabi-seyhinin-sanat-aski

Önünde kuyruklar oluşan Paris’teki Louvre Müzesi, birçok kişi için hayatta mutlaka görülmesi gereken yerlerin ilk sırasında yer alıyor. Louvre Müzesi şimdi de Abu Dhabi’deki Saadiyat Adası’nda ziyaretçilerini beklemeye başlıyor. Abu Dhabi şeyhliğinin girişimiyle ülkeye getirilmek istenen Müze için 2007 yılından beri çalışılıyor.

10 Yıl Süren İnşaat Süreci

Şeyhliğin bu amacı doğrultusunda hemen çalışmaya başlayan yetkililer ünlü mimarlar Hala Wardé ve Jean Nouvel ile anlaşarak işe giriştiler. Proje özel olarak Saadiyat Adası’nda, yalnızca bot ve deniz uçaklarıyla ulaşılacak şekilde tasarlandı. 10 yıl süren inşaat boyunca, eserler yavaş yavaş Müze bünyesine katıldı. Nihai zaman geldiğinde, Fransa’dan kiralanan 300’ün üzerinde esere ulaşıldı. Louvre Abu Dhabi, bu eserlerin kirası için toplam 750 milyon dolar para ödeyecek.

Picasso’dan Da Vinci’ye

Müze özellikle eski çağlara; Orta Çağ, Rönesans ve Ortadoğu’ya yoğunlaşıyor. Dünyada ünlü birçok sanatçının eserleri Louvre Abu Dhabi’de sergilenecek. Özellikle Picasso, Da Vinci, Van Gogh ve Gaugin’e yer veriliyor. Toplam 620 eserin yaklaşık 250 kadarı Abu Dhabi’nin kendi tarihine ait. Ziyaretçileri müze girişinde altın ölüm maskesi, yazı aletleri ve birçok figürün yer aldığı koleksiyonlar karşılıyor.

Louvre Abu Dhabi’de Zaman Akıp Gidecek

Mimari olarak kubbeli şekilde dizayn edilen müzede çöl ışığının içeriye doğal şekilde dolması amaçlanmış. Müze’nin bir ada üzerinde bulunması zaten başlı başına ilgi çekiyorken, eserlerin yoğunluğu da ziyaretçilere bir hayli zaman harcatacak gibi duruyor. Müze içerisinde ayrıca kitap dükkanları ve yerel yemeklerin olduğu kafeler de mevcut.

0 Comments
Share
Etiketler:

aysefugenarda

Reply your comment:

Your email address will not be published. Required fields are marked *