Lüks

300 MİLYON DOLARLIK YEMEK

300-milyon-dolarlik-yemek

Yemek yemek kültürden kültüre değişiklik gösteren ama tüm insanlık için mecburi bir eylemdir. Birçok kişi yalnızca doymak için yemek yese de aslında yeme işi bir sanattır. Yapımından sunumuna kadar özen isteyen bu sanatsal yemekler oldukça lüks mekanlarda çok şık sunumlarla tüketici karşısına çıkıyor. Çoğu yerli pahalı fiyatlardan dolayı uzak dursa da yabancı turistler her geçen gün bu lüks yemeklere daha çok ilgi gösteriyor. Sadece ülkemizde lüks yemeğe ödenen para 300 milyon doların üzerinde bir rakama ulaşmış durumda.

Yabancılardan Lüks Yemeğe Yoğun İlgi

Ülkemizde yıl içerisinde restoranlara giden kişi sayısı 35 milyon civarında. Bu rakam yalnızca bir derneğe üye olan işletmelerden oluşuyor. Bu 35 milyon kişinin %80’ini yerli müşteriler oluştururken geri kalan yabancı turistlerden oluşuyor. Rakamlar karşılaştırıldığında, ülkemize gelen yabancı turistlerin yemeğe, özellikle lüks yemeğe ciddi miktarda para harcadığı görülüyor. Bir yabancı turist tek bir yemekte 200-250 lira harcayabiliyor.

Lüks Restoranlardaki Yabancı Portföyü

Ülkemizde bulunan lüks restoranları dünyanın birçok ülkesinden insanlar tercih ederken, en fazla kişi Azerbaycan ve Katar’dan geliyor. Uzak Doğu ülkelerindeki insanların lükse önem verdiği ama yemekte en çok parayı Ortadoğu ve Avrupa vatandaşlarının harcadığı görüldü.

Her şeye rağmen, bu lüks dünyada artan talebi karşılayacak aşçı kadrosunun da yeterli olmadığı düşünülüyor. Türk aşçılar oldukça yetenekli olmalarına karşın, kendini geliştirmeye ve değişime kapalı oldukları için restoranların menüleri birbirine benzer çıkıyor.

Türkiye’de Dünya Mutfağı

Genellikle gastronomik olarak tatmin olmak isteyen müşterilerin tercihi Londra veya Paris gibi şehirler olsa da İstanbul son dönemde Çin’den Avrupa’ya kadar 20’nin üzerinde dünya mutfağına ev sahipliği yaparak gözde lüks yemek şehirleri arasına giriyor.

0 Comments
Share
Etiketler:

aysefugenarda

Reply your comment:

Your email address will not be published. Required fields are marked *