Tasarım

DÜNYANIN EN İLGİ ÇEKİCİ SANAT ESERLERİ

dunyanin-en-ilgi-cekici-sanat-eserleri

Mona Lisa – Leonardo da Vinci

Dünyanın en çok ziyaret edilen tablosunun Mona Lisa olması elbette şaşırtıcı değil. Leonardo Da Vinci’nin bu ünlü eseri aynı zamanda dünyanın en çok tanınan eseri. Her yıl 6 milyon kişinin ziyaret ettiği bu ünlü tablo Louvre Müzesi’nde bulunuyor.

Adem’in Yaratılışı – Michelangelo

Ünlü heykeltıraş ve ressam Michelangelo’nun en bilinen eseri olan Adem’in Yaratılışı en çok replikası yapılan tablolardan biridir. Tablo 1508-1512 yılları arasında yapılan Sistina Şapeli’nde bulunuyor.

Venüs’ün Doğuşu – Sandro Botticelli

Floransa Hanedanı olan Medici Ailesi tarafından Botticelli’ye yaptırılan Venüs’ün Doğuşu, yapıldığında en popüler eserlerden biridir. Güzellik ve Aşk Tanrıçası Venüs’ün doğuşunun resmedildiği bu ünlü tablo Floransa’da Uffizi Galeri’sinde bulunuyor.

İnci Küpeli Kız – Johannes Vermeer

Filmlere ve kitaplara konu olan İnci Küpeli Kız, Alman Ressam Johannes Vermeer tarafından yapılmıştır. Yıllar boyunca resmedilen bu kızın kim olduğuna dair sayısız spekülasyon yapılmıştır. Bu kızın Vermeer’in kızı olduğunu söyleyenler de var, onun metresi olduğunu söyleyenler de… 1665 yılı civarında yapılmış olan bu ünlü eser, Hollanda’daki Mauritshuis Galerisi’nde görülebilir.

Campbell’in Çorba Konserveleri – Andy Warhol

Bir döneme damga vuran Andy Warhol’un bu pop-art eseri en çok ziyaret edilen tarihi eserlerden biridir. 1962 yılında yapılan bu eser şuan Newyork’ta The Museum of Modern Art’ta sergileniyor.

Guernica – Pablo Picasso

Kübist sanatçı Picasso’nun politik eserlerinden biri olan Guernica, 1937 yılında Paris Fuarı’nda oldukça ilgi görmüştür. Franco hükümetinin eleştirildiği bu tablo şuan Madrid’te Kraliçe Sofia Ulusal Müzesi’nde sergileniyor.

Yıldızlı Gece – Vincent Van Gogh

Tarihteki en bilinen sanatçılardan olan Van Gogh, bu ünlü eserinde akıl hastanesinde yatarken, odasından gördüğü alanı tasvir etmiş. Ancak tablodasın kilise ve köy tamamen hayal ürünü. Tablo şuan New York’taki The Museum of Modern Art’ta bulunuyor.

Çığlık – Edvard Munch

Mona Lisa’dan sonra Batı’da en çok bilinen insan figürlerinden biri olan, bugün birçok yerde karşımıza çıkan Çığlık tablosu Edvard Munch’un en önemli eserlerinden biridir. 2012 yılında 120 milyon dolara satılan tablo Da Vinci’nin Salvatore Mundi eserinden sonra müzayede de satılan en yüksek tablolardan biridir.

Son Akşam Yemeği – Leonardo da Vinci

Orijinali Milano’da Santa Maria Delle Grazie Manastırı’nda bulunan bu eser İsa’nın çarmıha gerilmeden önce havarileriyle yediği son yemeği temsil eder. Yine bu eser de dünyada en çok replikası yapılan eserlerden biri olmuştur.

0 Comments
Share
Etiketler:

aysefugenarda

Reply your comment:

Your email address will not be published. Required fields are marked *