Lüks

HAZAR DENİZİ ÜZERİNDEKİ LÜKS ŞEHİR: “BAKÜ KHAZAR ISLANDS”

hazar-denizi-uzerindeki-luks-sehir-baku-khazar-islands

Dünyada eşi benzeri görülmemiş bir proje olan Bakü Khazar Islands, yapım süreçlerinin açıklandığı günden beri büyük yankı uyandırmış durumda. Bakü’den 28 km uzaklıkta bulunacak olan bu lüks şehirde yaklaşık 1 milyon insanın yaşayacağı tahmin ediliyor.

En Pahalı Proje

Yapımına başlandığı andan itibaren dünyanın en pahalı projesi ünvanını ele geçirecek olan Bakü Khazar Islands toplam 3000 hektarlık alanda 50 yapay adadan oluşacak. Yaşam alanları dışında 100’den fazla okul, hastane, park, ticaret ve eğlence merkezinin de olması planlanan projede 1 km uzunluğunda bir gökdelen de inşa edilecek. Bakü Towers adını alacak olan bu gökdelenin 9 şiddetinde bir depreme dayanıklı olacak şekilde yapılması planlanıyor. Tüm bu ada topluluğunun yaklaşık 150 köprüyle birbirine bağlanması düşünülüyor.

Projede Türkler De Yer Alıyor

1 milyar dolarlık bu muazzam projenin yapım aşamasında bir Türk firması da yer alacak. Dünyanın en prestijli projesi olma iddiası bulunan bu projenin çok büyük kısmına, henüz ortada hiçbir şey olmamasına rağmen yatırımcılar tarafından finansman sağlanmış durumda. Yatırımcıların içinde yer almak için birbirleriyle yarıştığı bu proje aynı zamanda Hazar Denizi üzerine kurulacak en büyük yapı olma özelliği de taşıyor. Özellikle Dubai’deki görkemli projelerle karşılaştırılan Bakü Khazar Islands, kompleks yapısı ve çok katmanlı sosyal ortamı nedeniyle oradaki çoğu projeden de önde olduğu söyleniyor. Yapım tarihi olarak kesin bir tarih verilemese de bitiş tarihi olarak 2023 açıklanmış durumda.

 

0 Comments
Share
Etiketler:

aysefugenarda

Reply your comment:

Your email address will not be published. Required fields are marked *